Saturday, June 10, 2017 at The Egyptian Event

Friday, June 9, 2017 - 12:04pm

RESULTS

 

10:30 am Session

CLASS 45 - Hunter Pleasure CHAMPIONSHIP                       

Champion           118         Bint Rasheeka Shabha

Reserve               130         Jabbaar B Doll

3                            195         TF Prince De Beers

4                            204         Barmyre Sadeek

5                            127         Alkahar CCA

                               

CLASS 46 - Egyptian Halter Geldings CHAMPIONSHIP                      

Champion           207         Badran Al Shaqab

Reserve               225         Al Nahar WEA

3                            131         Kristapher

4                             143         Al Shayib

                                

CLASS 47 - Egyptian Fillies/Mares ATH CHAMPIONSHIP                  

Champion           191         TF Sweet GeorgiaBrown

Reserve               209         Justynn Joelle

                               

CLASS 48 - Western Pleasure CHAMPIONSHIP                    

Champion           131         Kristapher

Reserve               204         Barmyre Sadeek

3                            126         Thee Halima B

4                            213         Moon Maiden Amurrah

                               

CLASS 49 - Egyptian Colts/Stallions ATH CHAMPIONSHIP               

Champion           157         Jadoube Ibn Lahab DMF

                               

CLASS 19A - Liberty Final                              

1              210         Al Amira Al Nabila

2              226         Ibn Raad

3              143         Al Shayib

4              140         VMA Malakah Shakirah

5              162         Heirogant

 

2:00 pm Session

CLASS 50 - EBC ATH Yearling Fillies                           

1              149         Irraadessa

2              185         TF Luna Rossa

3              182         Azizah Saaqarah

4              217         Jordans Staar RCA

5              212         Boudica VM

6              137         Al Mountazarah ESA

7              178         Raadical Rose

8              235         Safeerah AKA

9              114         Bint Bint Mareekha

10           165         Mizmar Al Mar

11           236         Imtal Reshana

12           139         VMA Farashas Amari

13           189         Nakhda Sanaa

                               

CLASS 51 - EBC ATH Yearling Colts                            

1              103         Dhahabi RCA

2              186         LA Ghazal

3              121         Allegiance LSA

4              188         TF Sharjahan

5              187         TF Ramses Mahal

6              215         Dalal RCA

7              141         Enzos Inspiration

8              166         Shadow Al Mar

9              144         Nur Hayati RTM

10           164         Mashkoor Al Dhahabia

11           147         Nasheed El Nil

 

6:00 pm Session

CLASS 53 - Egyptian Sired Female CHAMPIONSHIP                           

Champion           199         FH Shahteenah Psyche

Reserve               191         TF Sweet GeorgiaBrown

                               

CLASS 54 - Egyptian Sired Male CHAMPIONSHIP                

Champion           200         FH Shahrazi

Reserve              136         Kasim HS

                               

CLASS 55 - Junior Champion SE Fillies & Most Classic Head                            

Gold Champion                 151         Nailla de Bloodstone

Silver Champion               196         FH Sharuby Rose

Bronze Champion            198         Maraam Al Jood

                               

Most Classic Head            196         FH Sharuby Rose

                               

CLASS 56 - Junior Champion SE Colts & Most Classic Head                             

Gold Champion                 123         Hanaya Labid

Silver Champion               152         DeSha Nile Sabah

Bronze Champion            105         Morocco RCA

                               

Most Classic Head            123         Hanaya Labid

                               

CLASS 57 - Senior Champion SE Mares & Most Classic Head                          

Gold Champion                 122         Wadad Zamani

Silver Champion               106         Bella Asila RCA

Bronze Champion            150         Jamila TF

                               

Most Classic Head            122         Wadad Zamani

                               

CLASS 58 - Senior Champion SE Stallions & Most Classic Head                      

Gold Champion                 119         Patriot LSA

Silver Champion               219         Luxe RCA

Bronze Champion            101         Eureka Zaki

                               

 

Most Classic Head            219         Luxe RCA